Samizdatová a exilová tvorba v české literatuře v 2.pol.20.stol - 1/2

6. dubna 2008 v 12:08 | JeNNyS |  Český jazyk - literatura
Samizdatová a exilová tvorba v české literatuře v 2.pol.20.stol
......
Arnošt Lustig
prozaik, publicista, scénarista.
Narodil se v Pze, v 15letech musel opustit z rasových důvodů školu poté poslán do Terezína. Prošel Osvětimi a Buchenwaldem. Uprchl z transportu a skrýval se až do osvobození v Pze. Poté novinářem, zpravodajem v Izraeli., rozhlasový a časopisecký redaktor a filmový scénárista. 1968 odjel do Jugoslávie pak emigroval do USA a pracoval na AM. univerzitě ve Washingtonu.
- téměř všechny texty ovlivněny zážitky z koncen.táborů, i z děl, které se Židů přímo netýkají je vycítit trauma z otřesných zážitků
- pozornost věnuje mezním životním situacím lidí, jejich morálnímu popř.duchovnímu přerodu - psychika lidí násilně vytržených ze svého přirozeného běhu
- umělecky nepřesvědčivější ve chvíli, kdy se nic neděje, a přesto jsou to okamžiky, kdy se rozhoduje o životě a smrti, atmosféra napětí, psychicky vyhrocené momenty či podvědomý strach
- vyprávění jakoby v kontrastu s obsahem, charakter všednosti, potlačena vnější dějovost, vlastní dramatičnost skrytá, neurčitá o to více působící. " Zdánlivá obyčejnost není vůbec všední."
- starší prózy neustále přepracovává, texty tudíž ve více verzích
........
Noc a naděje, Démanty noci - autobiografické povídky
.......
Dita Saxová - novela, o dívce, která se vrací z koncentráku a není kvůli svým otřesným zážitkům schopná navázat normální život; díky nejistotě v poválečném světě nakonec odjíždí do Švýcarska a páchá sebevraždu skokem z ledovce.
.....
Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou - Líčí osudy dvaceti bohatých italských Židů, kteří se vracejí z emigrace v Americe, kam prchli před válkou. V Itálii jsou roku 1943 chyceni gestapem a jsou převezeni do tábora, kde pod záminkou, že je převezou od Ameriky, chtějí po nich peníze. V táboře se jich ujímá velitel tajného oddělení pan Bedřich Brenske, který má za úkol přimět Italy, aby převedli peníze na jejich konta. V koncentračním táboře je polská tanečnice Kateřina Horovitzová. Skupina Italů si vyžádá, aby mohla jet s nimi i ona. To je stojí sto tisíc zlatých franků. Pod záminkou, že budou vyměněny za německé důstojníky, opouští skupina s Kateřinou Horovitzovou tábor a jedou vlakem do Hamburku, kde má na ně čekat loď. Za toto samozřejmě Židé platí. Brenske předstírá různé problémy a neustále mámí ze Židů peníze. Jelikož se Brenske zprvu choval velmi zdvořile, Italové rádi platili a důvěřovali mu. I Kateřina byla potíž, protože neměla americký pas. Aby s nimi mohla odjet, chtěl se s ní jeden z Italů oženit. Aby mohli být oddáni, museli se vrátit do tábora. To ale samozřejmě stálo zase peníze. Na druhý pokus už do Hamburku opravdu dojeli, Brenske chce po nich další peníze, protože se změnila trasa a musí se vrátit do tábora - pojedou přes Švýcarsko. Jelikož z nich gestapo vymámilo už dost peněz, v táboře je naženou do plynové komory. Kateřina tušila podraz již od začátku, vzchopí se a když jde nahá do komory, podaří se jí vytrhnout strážci zbraň a zastřelí ho. Je jí víc než jasné, že jim to nijak nepomůže.
- psáno objektivně,
- autor nestranný pozorovatele.
- Kniha má dvě roviny. 1. dějová rovina - není nejdůležitější, děj je v tomto díle zanedbatelný a zápletka malinko absurdní až nereálná.
2. rovina dosti paradoxních důvodů - strašná absurdita: národ, panská rasa potřebuje peníze na vedení války od "špíny", kterou je nutno vyhladit. Lustig zde jednoduše a naprosto jasně odsuzuje německou nacistickou slabost a degraduje všechny výmysly o nadlidech a panské rase.
- Jako druhá nosná myšlenka - motiv cesty. Zpočátku se zdá, že cesta do přístavu bude
vysvobozením, že čím dál budou od Osvětimi, tím blíže budou vysvobození. Opak je ale
pravdou. Čím delší je cesta, tím blíže se ocitají smrti. Je to putování v kruhu, kde nemá
člověk žádné východisko: na jednom i druhém konci číhá smrt, která se nedá uplatit ani
penězi.
- dílo má spád a dokáže zaujmout. Čím dále čtenář je, tím více dílo graduje a mizejí v
něm dlouhé popisy. Nahrazují je dialogy.
- jazyk hovorový
......
Hořká vůně mandlí - povídka
.....
Miláček - román
......
Nemilovaná -próza
Z deníku sedmnáctileté Perly Sch. - tragický příběh dívky, která je nucena živit se prostitucí
.....
.....
Josef Škvorecký
Spisovatel, moderní klasik prózy, nakladatel, hudebník
Náchodský rodák,gymnázium,lékařská fakulta v Pze, poté filosofická. Krátce učil, po vojně redaktorem, poté profesionálním spisovatelem. 1968 odchází se ženou Zdenou Salivarovou do Toronta, profesura am.literatury. Zakládá Sixty - eight Publishers. Dodnes žijí v Kanadě.
- dílo autobiografické
- mistrný vypravěč - přirozené, lehké, nenucené vyp., nekalkuluje
- komika
- dokáže věrně reprodukovat hovorovou řeč mladistvých - vynikající dialogy, živé
Zbabělci - Začátek příběhu se odehrává ve znamení mladých lidí a jejich problémů. Danny byl členem amatérské jazzové kapely. Díky ní a jejím členům mohl objevovat své první lásky a řešit typické problémy dospívajících lidí. Například to, že jeho kamarád Benno byl až moc zamilovaný do Heleny, která toho zneužívala. Sám byl platonicky zamilovaný do Ireny. Ona byla dívka jeho snů - jenže chodila s horolezcem Zdeňkem a byla mu věrná. Danny ji rád sváděl a byl jí vděčný za každý projev náklonnosti. Jenže jejich vztah zůstával pořád jen u přátelství.
V této době se druhá světová válka chýlila ke konci. Němci byli na pokraji sil. Kniha věrohodně zobrazuje situaci, která se tehdy odehrávala snad v každém českém městě. Lidé byli nejistí, protože tušili, že by sami měli něco podniknout, ale zároveň se báli. I přes to se v Kostelci začalo formovat hned několik revolučních hnutí. První z nich představovali "otcové", byla to jakási kostelecká smetánka. "Otcové" proto, že se v něm pohybovalo hned několik otců hlavních hrdinů příběhu, Dannyho otce nevyjímaje. Ve skutečnosti toto hnutí moc revolučních ambicí nemělo. Raději se drželi zpátky. Další skupinou byli komunisté, v očích hlavních hrdinů velmi neoblíbení. Komunisté byli velmi silní a jednotní.
Danny se svými přáteli byli skeptičtí. Proto si sami opatřili zbraně a rozhodli se jít proti Němcům na vlastní pěst. Nakonec byli nuceni zbraně odevzdat a připojit se tak k revolučnímu hnutí, zorganizovanému kosteleckou smetánkou. Jakési sídlo této organizace bylo v městském pivovaru. Vše probíhalo tak, že muži byli rozdělení do hlídek a zajišťovali pořádek ve městě. Většinou z toho byli všichni otrávení a hlídky považovali za zbytečné.
Mezitím Rudá armáda osvobozovala okolní státy a do Československa se tak dostávalo mnoho uprchlíků. Také v Kostelci se jednoho dne objevilo velké množství spojeneckých vojáků či zubožených lidí, kteří se vraceli z koncentračních táborů. Danny měl štěstí. Potkal skupinu Angličanů, což před lidmi budilo jakousi úctu. Ubytoval je u několika lidí z Kostelce, často ze zámožných rodin.
Po několika dnech se fronta začala nebezpečně přibližovat k městu. Za městem se bojovalo. Někdo prohlásil, že přichází Rudá armáda, načež se lidé vyhrnuli do ulic připraveni vítat osvoboditele. Místo Rusů do města přijely německé tanky a také německé letadlo, což mělo za následek paniku a krveprolití. Když se konečně objevili Rusové, začalo se bojovat doopravdy. Danny se nejprve držel stranou, ale když potkal kamaráda Přemu, který byl velmi radikální, pomohl mu s transportem těžkého kulometu a podařilo se jim zničit jeden německý tank.
V poslední části příběhu autor zobrazuje to, jak se lidé mstili na Němcích, kteří nestačili uprchnout. Ti ostatní po domluvě s vedením města odešli vzdát se Americké armádě. Knížka končí oficiálním přivítáním Rudé armády. Danny hrál svojí kapelou na náměstí a myslel na všechny ty obvyklé věci, na které myslíval - na lásku a na budoucnost, která byla v těchto chvílích poměrně nejistá.
- provokaze svým demýtizujícím vyobrazením osvobozování
- líčí, že hrdinství má různou podobu
- nevyhýbá se problematice "čecháčkovství"
- vadil obraz ruských vojáků, který neidealizoval
- narážka na cynismus
Kniha odsouzena jako pomluva velkého okamžiku českých dějin
legenda Emoke - novela
Sedmiramenný svícen
V emigraci -stále postava Dannyho Smiřického
Tanková prapor
Prima sezóna - povídkový cyklus
Milovník detektivek
Nápady čtenáře detektivek - eseje o detektivní literatuře
Smutek poručíka Borůvky
Konec poručíka Borůvky
Návrat poručíka Borůvky
Lvíče - kriminální román
Hříchy pro pátera Knoxe - soubor detektivních příběhů
další prózy - Konec nylonového věku, Samožerbuch - psáno, Ze života české společnosti, Nevěsta z Texasu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama