Karel Jaromír Erben - Kytice

22. března 2008 v 18:07 | by JeNNyS |  Čtenářský deník
Karel Jaromír Erben
Kytice
.....................................
-Československý spisovatel
Praha 1988
.....................................
-Kytice je soubor baladických básní
.....................................
-Skládá se ze 14cti baladických básní a to Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Štědrý den, Holoubek, Záhořovo lože, Vodník, Vrba, Lilie, Dceřina kletba a Věštkyně. Nejznámější z těchto básní jsou Kytice (odvozen název knihy) a Polednice. Erbenovo dílo je považováno za velmi umělecké a poučné. Jedna poučná báseň je třeba Poklad, kde matka zanedbala své povinnosti a stalo se pro ní přednější zlato nežli dítě. V mnoha básních je použita morbidnost, což z nich dělá zajímavé. Z básně Věštkyně se dochovaly jenom úlomky.
.....................................
Úryvek z knihy:
Ráno,když lidé na mši jdou,
v úžasu státi zůstanou:
Hrob jeden dutý nahoře,
panna v umrlčí komoře
a na každičké mohyle
útržek z nové košile. -
(48, Svatební košile)
.....................................
Názor na dílo: Knížka se mi moc líbila, je velmi hezky psaná.
.....................................
.....................................
POLEDNICE:
Hl.postavy: matka, zlobivé dítě a polednice
Dítě zlobilo a matka měla mnoho práce s přípravou oběda pro otce, který přijde z roboty. Matka pořád dítěti domlouvala ať přestane zlobit a namluvila mu, že si pro něj přijde Polednice. S plno práce a stresu se matce najednou zjevil přízrak Polednice, jak odnáší dítě. Záhy ho uchopila a bránící od Polednice ho na ňadrech zardousila. Otec přišel z roboty a našel na podlaze ležet matku s dítětem. Matku stačil ze mdlob vzkřísit, kdežto dítě ne.
.....................................
.....................................
ZLATÝ KOLOVRAT:
Hl.postavy: Král, Dora, nevlastní matka s dcerou
Jednou jel král z lovu a zabloudil, potřeboval pití pro sebe a koně. Zastavil se před jednou chaloupkou. Zaťukal a chtěl oznámit jestli nemají vodu a něco na zub. Otevřela mu překrásná dívčina, která králi učarovala a on si ji chtěl vzít za ženu. Dívčina však musela mít svolení od nevlastní matky, která přijede domů až druhý den. Tak král se rozloučil a přijel příští den. Nevlastní matce sdělil, že chce její dceru za ženu a ať mu ji přivede na zámek. To samé udělala, ale při cestě ji se svojí vlastní dcerou zabili a odsekly jí ruce, nohy a oči. Tedy na zámek se dostala druhá dcera. Král to nepoznal a byla svatba. Jednou musel odjet na válečnou výpravu. Mrtvá Dora ležela ve křoví a kde se vzal tu se vzal stařeček se šedivými vousy. A odnesl ji do jeskyně. Vzkřísil ji, ale neměla ruce, nohy a oči. A tak poslal pachole se zlatým kolovratem k zámku. Dcera s matkou ho chtěli a zeptali se ho kolik to bude stát. Jeho odpověď byla za dvě nohy. Matka je vyndala z komnaty, což byly nohy Dory. To samé se opakovalo za přeslici ruce a za kužel oči. Děda potom složil Dořino tělo a oživil ho. Když král přijel z vojenské výpravy, našel ve světnici zlatý kolovrat, přeslici a kužel. Chtěl po královně, aby mu upředla z lásky zlatou nit. Ale místo toho předla zlou nit a tak král poznal, že lže. Když předla, dozvěděl se, kde Dora leží a vydal se za ní. Jakmile ji našel byla svatba a dceři s nevlastní matkou uťal nohy, ruce a oči. A co bylo s kolovratem? Ten zahrál naposled a zmizel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama