F.M.Dostojevskij - Zločin a trest

22. března 2008 v 18:14 | by JeNNyS |  Čtenářský deník
F.M.Dostojevskij
Zločin a trest
................................
Edice Máj, svazek 88
Moskva 1955
................................
Žánr: psychologický román
................................
Idea: Myšlenka hříchu a morálky
................................
Hl.postavy:
Rozumichin - student
Porfirij Petrovič - vyšetřující soudce
Zametov - vyšetřovatel
................................
Úryvek z knihy:
Ruce měl zbrocené krví a lepkavé. Sekyru ponořil do vody, vzal z uražené misky na okně kousek mýdla a rovnou ve vědru si umyl ruce. Když se umyl, vytáhl i sekeru, omyl ostří a dlouho, snad tři minuty omýval zakrvácené topůrko a drhl krev dokonce mýdlem. (80)
................................
Názor na dílo: Knížka se mi líbila, děj byl živý a srozumitelný.
................................
Obsah:
Raskolnikov je mladý student práv, který nemůže dokončit své vzdělání kvůli nedostatku peněz. V hlavě mu proto vzklíčí zvrácená myšlenka: zabít starou lichvářku Alenu Ivanovnu, kterou v její zastavárně často navštěvoval. Rodion Romanovič Raskolnikov je přesvědčen, že žena má plno peněz; a její zabití nebude pravý zločin - každý velký a slavný čin v dějinách lidstva si vyžádal své oběti. Nad provedením svého činu nijak zvlášť nepřemýšlí. Háčkem "plánu" je ale stařenina sestra Lizaveta, která se nečekaně vrátí domů. Raskolnikov je nucen zabít podruhé. Jakoby si ani neuvědomoval, co se stalo, v příštích dnech a týdnech je chvílemi nepříčetný, onemocní a povídá se, že se dočista pomátl.
V tomto jeho stavu ho přijedou do Petrohradu nečekaně navštívit matka se sestrou. Sestra Duňa svolila ke sňatku s váženým a bohatým Lužinem, jen aby pomohla matce a bratrovi z chudoby. Raskolnikov s tímto zásadně nesouhlasí, s Lužinem se pohádá a podaří se mu dokázat, že Lužin není tím, s kým by Duňa mohla strávit zbytek života, přestože by mu tím hodně pomohla. Rodion se záhy stává podezřelým z vraždy - při každé zmínce o onom činu nemá daleko k mdlobám, navíc se s výsměchem přiznává svému známému. Raskolnikov je předvolán a dobře zvolenou a vedenou taktikou málem dohnán k přiznání - vyšetřovatel nemá důkazy a hraje Rodionovi na nervy. Ale vrah je objeven - sám se přizná. Je jím jeden z natěračů, kteří v onom domě pracovali, Mikolka. Romanovič má ještě chvíli čas...
Seznamuje se se Soňou, mladou dívkou, dcerou věčného opilce Marmeladova, kterou chudoba dohnala až k tomu, že se stala nevěstkou. Jí jediné se svěří. Vzniká mezi nimi zvláštní pouto - vrah a nevěstka, kteří si rozumí. Ale hlavní vyšetřovatel Raskolnikovovi oznamuje, že ví, že on je vrahem, ale dává mu čas na přiznání, protože je to prý polehčující okolnost. Pravdu se dozví i Duňa a Rodionův přítel Razumichin, který se o ženy stará. Oba naléhají, aby se přiznal. Nejvíce se Soňa.
Raskolnikov ani neví, jak se ocitl na velitelství. Dozvídá se, že Svidrigaljov, další člověk, který věděl pravdu a podivně ho vydíral, se zastřelil. Rodion se přiznává. Při jeho odsouzení se přihlíží k mnohým polehčujícím okolnostem a dobrým činům z minulosti a dostává "pouhých" 8 let na Sibiři s nucenými pracemi druhého stupně. Soňa odjíždí s ním a on si konečně uvědomí, že ji miluje. Zdá se, že přežít zbylých 7 let s vírou v jejich lásku a společnou budoucnost nebude nemožné...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama