esej - ideální pedagog - RODIČ

22. března 2008 v 18:46 | by JeNNyS |  Pedagogika, psychologie
Jana Smekalová
VHC 2
21.1.2006
Ideální pedagog
Rodič
Ideální pedagog, jakým může být i obyčejný rodič, jakož to matka či otec, by měl být v první řadě hlavně trpělivý. Měl by si uvědomovat, že každý z nás je pouze člověk, který dělá chyby. A to ne proto, aby uškodil druhým, ale aby se z nich poučil.Myslím, že nevyrovnaný, nervózní nebo třeba i hysterický člověk by neměl vychovávat, natož pak vzdělávat žádné dítě. Správný rodič se napřed musí naučit mít rád sám sebe,své nejbližší a brát je takové, jací jsou. Dokázat odpustit i pochválit. Protože dospělí lidé dokáží zvládnout a pochopit různé nálady, ale děti tohle zatím nechápou a každé slovo jim může velice ublížit a klidně i ovlivnit celý jejich život a pohled na svět.
Děti berou vše jen jako hru. Neví, jakou hodnotu mají peníze ani drahé dárky. A právě to by si měli uvědomit všichni rodiče. K čemu trestat dítě za takovou hloupost jako je třeba rozbitá sklenička?? Vždyť to se může stát každému z nás! A řekněme si na rovinu-opravdu existuje tak šikovný člověk, kterému by se něco podobného v životě nestalo?
A přiznejme si-nebyli jsme stejní, možná i větší uličníci než jsou oni teď?
Správný rodič napřed vysvětlí, co se má a nemá dělat, na co si dávat větší pozor a co se může stát, když neposlechne. Rodiče by si měli uvědomit, že mít u dětí respekt nebo přirozenou autoritu neznamená, že z nich mají mít děti strach. Má se bát přijít se špatnou známkou domů? Proč? Vždyť stačí říct, že si známku může příště opravit. Samozřejmě, že občas to nejde vyřešit takhle jednoduše. Rodič musí být i přísný a myslím, že respekt by mu určitě neměl chybět.
Ideálního pedagoga si představuji jako obyčejného chápajícího a tolerantního člověka, který ví co chce a jde si za tím. Měl by jít příkladem. Být neústupný a přísný, ale dát najevo, že stojí při vás i v těžkých chvílích a ne jen když máte dobrou náladu. Měl by umět podržet. Měl by umět brát člověka takového, jaký je, jaký měl život nebo co denně musí prožívat a snažit se to pochopit a zlehčit mu jeho životní situaci nebo problémy se školou apod.,ne mu to ještě stěžovat nadávkami nebo opovrhováním.
Každý z nás je nějaký a nikdo nemáme lehký život, ale to ještě neznamená, že člověk, který to zvládá špatně, je sám špatný. Neznamená to, že nic nedokáže. A to by si měli uvědomit hlavně rodiče, aby šli příkladem pro své děti, aby je dokázali hlavně podržet a pochopit a ne jen pouze shazovat a "šlapat po nich". Vím, že mnohé děti to nemají doma jednoduché. Třeba jen proto, že jejich rodiče byli nerozvážní a na dítě ještě nebyli dostatečně připraveni nebo snad jen je jejich práce důležitější než oni, někdy jde snad jen o finanční problémy nebo krize mezi rodiči, které však nejvíce postihují právě děti.Tohle by se nemělo stávat u ideálních rodičů. A proto si myslím, že v nynější době snad neexistují ideální rodiče. A snad ani nemohou. Možná je to jako bychom chtěli, abychom my sami byli ideální, možná snad i dokonalí. A to je samozřejmě nesplnitelné.
Sama si takového člověka snad ani nedokážu představit. Možná existuje, a ne jeden, ale já je neznám. Myslím, že nikdo z nás nemůže být 100% ideální. Vím, že ani mí rodiče nejsou ideální. Vím, že na mne vidí napřed to špatné a pak možná najdou i něco, co je na mne dobré. Ale také vím, že ani já nejsem dokonalý člověk, takže si ideální rodiče snad ani nezasloužím. Jsem však ráda, že nějaké rodiče vůbec mám. Někteří nemají ani toto štěstí, i když občas se zdá svět bez rodičů mnohem jednodušší. Mí rodiče sice ideální nejsou a já nevím, jaké to je být jejich mazánkem, ale mám je ráda takové, jací jsou. A to je podle mne ideální.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ErickVed ErickVed | E-mail | 18. ledna 2018 v 21:35 | Reagovat

Привет и пока!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama