Daniel Defoe - Robinson Crusoe

22. března 2008 v 17:54 | by JeNNyS |  Čtenářský deník
Daniel Defoe
Robinson Crusoe
..............
Albatros 1977
.............

Žánr: dobrodružný román
..............
Idea:Člověk nikdy neví, co se může stát.
Schopnost přežití, samota
..............
Hlavní postavy: Robinson Crusoe (Kreutznauer) - syn bohatého obchodníka, touží
po plavbě na moři
Pátek - Robinson ho zachrání, stane se jeho přítelem
..............
Úryvek z knihy:
Slunce bylo ještě skryto za horou Zklamání. Rozpomenuv se, že si chce na slunečních hodinách zaznamenat východ slunce, odrovnal kameny a vyšel ven. S rozkoší vtáhl nosem i ústy svěží, vonný a ještě chladivý ranní vzduch. Papoušci, spatřivše Robinsona, odletěli s křikem někam do nitra ostrova. (67)
..............
Názor na dílo: Knížka mě moc bavila, je hezky psaná, děj byl zajímavý.
..............
Obsah:
Příběh vypráví o nepříjemné situaci vzniklé touhou plavit se po moři. Mladý Robinson Crusoe tuto situaci zažil a již ví, co je to život v divočině.
V Anglii, v městečku York žil v 18. století bohatý obchodník jménem Kreutznauer. Ale protože měl pro Angličany těžké jméno, začali ho komolit, a tak mu vzniklo jméno nové: Crusoe. Kreutznauer toto jméno rád přijal. Crusoe měl tři syny. Nejstaršího Jakuba lákalo námořnictví. Otec ho jednou pustil na plavbu. Za pár dní se měl vrátit, ale to se nestalo. Co se stalo s jeho korábem nikdy nezjistili. Tehdy otec zapřísáhl, že jeho syn na moře nevstoupí, dokud bude živ. Druhý syn Tomáš padl v bitvě se Španěli ve Francii u Dunkerque. Ani Robinson nebyl bezproblémový - stále toužil po plavbě na moři. Neustále vysedával na březích v místním přístavu. Jednou, když otec onemocněl, musel ho zastoupit na schůzi v Hullu. Jeho otec cestoval jedině dostavníkem, a tak Robinson musel také. V Londýně však potkal svého kamaráda Martina, který byl námořník. Robinson mu řekl: "Chtěl bych být námořníkem jako ty." Martin mu pověděl, že s ním může plout. A tak bez vědomí otce vyplul Robinson na širé moře. Nedaleko Londýna, což byl jejich cíl, je však postihla bouře. Všichni naštěstí přežili. Měl u sebe dost peněz, a proto se vypravil do Londýna, aby poznal toto velkoměsto. Po prohlídce Londýna zjistil, že dostavník jede do Yorku jen jednou týdně a před hodinou odjel. Měl však na zaplacení ubytování. Jenže všechno prohrál s námořníky ve hře kostky. Naštěstí potkal kapitána Dubbleyho, který zaplatil jeho dluhy a ještě ho pozval na jeho loď, která popluje do Afriky. Loď však přepadli piráti. Většinu mužů pobili a z ostatních udělali otroky. Stal se oblíbeným u Muleje, krále pirátů. Dlouho zamýšlel útěk. Po dlouhé době se mu to podařilo společně s Xurym, jeho přítelem z otroctví. Jednou narazili na portugalskou loď plující do Brazílie. Ta však ztroskotala také a jediný Robinson přežil. Po dvacet devět let žil na opuštěném ostrově. Mezitím objevil lidskou stopu a zjistil, že to je obětní ostrov domorodců, kanibalů. Tím, že osvobodil jednoho muže, který měl být obětován, si získal i přítele. A protože byl pátek nazval ho Pátkem. Jednou u ostrova zakotvila loď, čímž ho zachránila a on opět spatřil Anglii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama