Charles Dickens - OLIVER TWIST

22. března 2008 v 18:24 | by JeNNyS |  Čtenářský deník
Charles Dickens
OLIVER TWIST
.........................

-Román
.........................
-Nakl.Vyšehrad
Praha 1985
-Výrazy ze staršího argotu -zlodějského a židovského
(čábata-děti, kvelb-úkryt, čakan-šibenice)
.........................
Idea: Dobro vítězí nad zlem, špatnost je potrestána
.........................
Hl.postavy- Oliver Twist- Hodný sirotek
Fagin-přechovávač zlodějů a kradených předmětů
Nancy-zlodějka ve Faginovývh službách
Bill-hrobař
Pan Brownlow-dobrodušný starý pán
.........................
Úryvek z knihy:
"Ach! Bože, odpusť tomu nešťastníkovi!" Zvolal hoch a propukl v pláč.
"Na,tak je dobře,tak," liboval si Fagin. "To nám pomůže. Nejdřív tyhle dveře..jestli se budu třást a klepat, až půjdeme kolem čakanu, nevšímej si toho a pospíchej dál.. Na,na… běž!"
.........................
Názor na dílo:
Knížka se mi líbila, byla ale obtížná na pochopení
.........................
Obsah:

Začátek románu OLIWER TWIST se odehrává v jednom z anglických měst nedaleko od Londýna. Hlavním hrdinou je malý chlapec Oliwer Twist, žije v městském chudobinci, kam přišla jeho matka a zde se narodil. Oliwerova matka zemřela při porodu, takže byl vychováván paní Corneyovou, představenou chudobince, později panem Bublem, obecním sluhou. Od určitého věku měl jít na vyučenou k panu Sowerberry jako hrobař. Oliwer měl nepřítele Noe Claypole, kvůli kterému Oliwer utekl do Londýna. Oliwerova strastiplná pouť do Londýna končí, když potká Filutu, člena zlodějské bandy. Hlavou bandy je starý žid Fagin. Fagin se snažil vtáhnout Oliwera na zlodějskou cestu, ale při první krádeži , které Oliwer jen přihlížel, byl zatknut a souzen. Nakonec Oliwer byl zproštěn viny a krádeží postižený pan Browlon si ho vzal do opatrovnictví. Oliwer strávil u pana Browlona své nejšťastnější chvíle života. Jednou pan Browlon poslal Oliwera vrátit knihy kupci. Oliwer nevěda , že je to zkouška, šel knihy vrátit. Po cestě na něho číhala Nancy, členka Fagínovy bandy a Oliwera unesla zpátky k Fagínovi. Fagín Oliwera držel v zajetí. Oliwer se několikráte pokusil uniknout od Fagína, ale únik byl vždy zmařen.
Bill Sikes hledal pro svou loupež malého a útlého chlapce a Fagín mu nabídl Oliwera. Bill Sikes byl ohavný a brutální zloděj, jeho milou byla chytrá a půvabná Nancy. Nancy měla Oliwera ráda a protestovala proti tomu, aby byl Oliwer vzat na loupež. Bill Sikes, Oliwer a Toby Crackit chystali při loupeži v bohatém domě prostrčit Oliwera malým oknem domu, když v tu chvíli byli vyrušeni komorníkem, který Oliwera postřelil. Bill a Toby utekli a Oliwera tam nechali. Majitelka domu, paní Maylieová si Oliwera oblíbí a nechává si ho v opatrovnictví. Oliwer se uzdraví a vydává se za panem Browlonem, který ho neustále hledá. Růžička, schovankyně paní Mayliové, se dovídá od Nancy smutný příběh o Oliwerově matce a jeho smutném dětství. Proto vyhledá pana Browlowa a žádá ho o radu. Růžička a pan Browlon se schází po večerech s Nancy a dovídají se podrobnosti o Oliwerovi. Nancy označí Monkse jako Oliwerova nevlastního staršího bratra.
Nancy je ale sledována a odposlouchávána Noem Claypolem, bývalým Oliwerovým nepřítelem. Noe Claypole vše řekne Fagínovi a ten v rozhořčení poštve na Nancy Billa Sikese, který jí zabije. Bill utíká před Nancyným přízrakem až se dostane do bezvýchodné situace a spáchá sebevraždu. Fagín je zatčen a popraven. Banda je pochytána a Oliwer se dovídá vše o svém otci a matce a také o svém nevlastním starším bratru.
Román končí tím, že Oliwer spokojeně žije u svého zastánce Browlowa, který mu nahrazuje otce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama