Božena Němcová - V zámku a podzámčí

22. března 2008 v 18:21 | by JeNNyS |  Čtenářský deník
Božena Němcová
V zámku a podzámčí
................................
-povídka
-V díle se objevují myšlenky revoluce 1848
-Bojovala za sociální spravedlnost a chtěla, aby žena nezaujímala ve společnosti jen podřadné místo
-V této povídce ukazuje spisovatelka dvojí svět tehdejší společnosti
................................
Idea:
- Člověk se nemá vázat jen na peníze,
neboť ty mu štěstí nezajistí
- obrácení k lepšímu
................................
Hl.postavy:
Paní Skočdopolská se považuje za vrchnost, protože má velký majetek. Má tvrdé a necitelné srdce. Větší cenu než lid má pro ni její psík.
Na druhé straně vystupuje
malý Vojtěch, který má srdce ušlechtilé, cítí lásku k bližnímu a snaží se mu pomoci
................................
Úryvek z knihy:
"Čí je ten chlapec?" ptal se milostpán. "Je sirotek; matka jeho byla první, co umřela na choleru před čtrnácti dny, a Sýkora krejčí vzal si ho za vlastního. Má sám pět dětí a je chudý, ale dobrý člověk." "Bláznovství, mít pět dětí a vzít si ještě jedno, když je chudý!" řekl jeden z pánů francouzsky, Kalina tomu ale rozuměl.
................................
Názor na dílo: Knížka se mi moc líbila, ale občas mi všechno přišlo hrozně smutné a nespravedlivé..
................................
Obsah:
Na zámku očekávají příjezd paní Skočdopolské. Přijede kočár se zámeckou paní, její komornou Sárou a nejmilejším přítelem-psíkem Jolim, kterému se muselo podřídit veškeré chování služebnictva. Psík lehával v krásných polštářích, žral jen samé dobroty a u paní zámku měl větší cenu jak lidé. Zcela jiný život vedla v malém domku pod zámkem paní Karásková. Zatuchlé komůrky, vlhko, šero, zima a bída - to byly životní poměry ostatních lidí. Paní Karásková měla 2 děti, na rukou nosila malého Josífka a sedmiletý Vojtěch jí pomáhal snášet těžký úděl. Chlapcova bledá tvář prozrazovala jejich bídu. Jednou se Vojtěch rozhodl navštívit zámek a vyprosit trochu jídla. Pořídil dobře a vrátný mu slíbil, že může přijít každý den pro kus chleba. V kuchyni zbylo mnoho zbytků jídla a hodná Klára mu dávala i jiné dobroty. Josífek byl velmi nemocný a své nemoci brzy podlehl.V podzámčí vypukla zlá cholera. Té se nejvíce obávala zámecká paní. Jednou se jí zaběhl Joli a nebyl nikde k nalezení. Paní Skočdopolská slíbila všechno tomu, kdo jí psíka přivede zpět. Náhodou se to podařilo malému Vojtěchovi. Jeho bystrý výraz se zalíbil zámecké paní a tak si ho vzala do zámku. Začali mu říkat Albert, měl za úkol starat se o Joliho. Nemoc postihla i paní Skočdopolskou. Nemoc změnila její chování, Vojtěcha jmenovala opět jeho jménem a na služebnictvo i chudinu v podzámčí byla milejší. Vojtěcha dala do školy, aby splnila jeho přání stát se doktorem. Doktor vyléčil zámeckou paní a pak se i Vojtěch stal doktorem. Lidem na zámku i v podzámčí se pak vedlo mnohem lépe.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 NikisseQ NikisseQ | Web | 13. listopadu 2008 v 20:21 | Reagovat

dobry.ale ja bych to potrebovala zkratit a napsat vlastnimi slovy

8-)inak e to GOOOOD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama